
Naukowcy z Texas A&M AgriLife Research wykorzystują sztuczną inteligencję do optymalizacji hodowli alg. Biopaliwo z alg uważane jest za jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie źródeł energii odnawialnej, ale jego komercjalizację i produkcję na szeroką skalę ograniczają trudności związane z hodowlą glonów oraz wysokie koszty zbiorów.
Projekt amerykańskich naukowców, wykorzystuje opatentowany model uczenia maszynowego w celu zoptymalizowania procesu hodowli alg syntetycznych. Sztuczna inteligencja pozwala określić najbardziej efektywne warunki hodowli, takie jak: odpowiednie oświetlenie, optymalny wzrost komórek czy zagęszczenie sadzonek. W rezultacie możliwe jest zbieranie alg za pomocą hydroponiki (hodowla bezglebowa), co zapewnia ich prawidłowy i szybki wzrost. Opracowana technologia w fazie testowej pozwoliła na uzyskanie wydajności biomasy na wolnym powietrzu na poziomie ok. 43,3 g/m2 dziennie.
W związku z określonym przez Unię Europejską celem osiągnięcia neutralności pod względem emisji do 2050 roku, zainteresowanie biopaliwem ciągle wzrasta. Wiele firm związanych z branżą motoryzacyjną, poszukuje rozwiązań umożliwiających obniżenie emisji CO2. Audi zamierza wykorzystywać HVO, czyli hydrorafinowany olej roślinny dla modeli z silnikami spalinowymi typu V6. Do jego wytworzenia wykorzystuje się materiały odpadowe np. odpadowy olej spożywczy, czy pozostałości z rolnictwa. Poprzez dodanie wodoru (węglowodory alifatyczne), oleje przekształcane są w sposób zmieniający ich właściwości, dzięki czemu nadają się do stosowania w silnikach wysokoprężnych. Można je dodawać do konwencjonalnego oleju napędowego lub stosować w postaci niezmieszanej, jako stuprocentowo czyste paliwo.