
Globalne ocieplenie wpływa na wzrost zapotrzebowania na klimatyzatory w wielu państwach świata. W 2019 roku urządzenia chłodzące odpowiadały za 8,5 proc. całkowitego światowego zużycia energii elektrycznej oraz około 1 mld ton emisji CO2. Im więcej nowych sprzętów, tym więcej dwutlenku węgla, a im więcej dwutlenku węgla, tym więcej klimatyzatorów. Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts opracowali technologię, która pozwoli przerwać to błędne koło.
Zaprezentowane przez badaczy rozwiązanie pochłania ciepło z otaczającego środowiska, a następnie wykorzystuje efekty fizyczne, takie jak izolacja, parowanie i promieniowanie, by rozproszyć to generowane z chłodzonego systemu — bez konieczności stosowania dodatkowej energii elektrycznej. Technologia wykorzystuje specjalny trzywarstwowy panel. Jego górna warstwa zawiera wysoce izolujący aerożel: ultralekki, podobny do gąbki materiał. Struktura ta sprawia, że aerożele doskonale izolują ciepło, jednocześnie umożliwiając łatwe przechodzenie gazów i różnych rodzajów promieniowania. W następnej warstwie znajduje się hydrożel izolowany przez substancję znajdującą się powyżej. Gdy energia cieplna, która przechodzi przez warstwę wierzchnią, jest absorbowana, zawarta w niej woda jest częściowo odparowywana do postaci pary, która unosi się przez aerożel. Hydrożel przekształca również część pochłoniętego ciepła w promieniowanie podczerwone, które następnie uwalniana z powrotem w przestrzeń, bez podgrzewania powietrza na zewnątrz. W ostatniej warstwie badacze umieścili lustrzany materiał odbijający ciepło i wspomagający jego pochłanianie.
Nad ekologicznym sposobem zasilania urządzeń chłodzących pracują również naukowcy z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, hiszpańskiego Uniwersytetu w Almerii i Solar Energy Research Center. Opracowali specjalny system klimatyzowania pomieszczeń, zasilany energią odnawialną, pochodzącą z paneli słonecznych. Choć zanim pasywne systemy chłodzenia będą mogły zostać wprowadzone na skalę komercyjną, minie jeszcze wiele czasu, to mogą okazać się niezbędnym elementem naszej przyszłości.