
Pod koniec ubiegłego roku polska firma ML System rozpoczęła produkcję linii innowacyjnych szyb, które dzięki specjalnej powłoce generują energię elektryczną. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które będzie można stosować w każdym miejscu, gdzie montuje się zwykłe okna i duże przeszklenia.
Przy produkcji szyb wykorzystano nowoczesne, przezroczyste ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym okna mogą spełniać swoje podstawowe funkcje ochrony pomieszczeń przed czynnikami zewnętrznymi, przy jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej ze słońca. Różnica w ich budowie jest zupełnie niewidoczna dla oka. W szczelnej mikroprzestrzeni pomiędzy dwiema szybami umieszczona została powłoka z kropek kwantowych, zastępująca wykorzystywaną do tej pory powłokę z tlenków metali. Szyby pozostają przezroczyste, a ponadto posiadają wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej. Przepuszczają potrzebne promieniowanie świetlne, a szkodliwe promieniowanie UV oraz podczerwień, zamieniają w energię elektryczną. Ponadto potrafią wytwarzać prąd nawet w sztucznym świetle. Quantum Glass zainstalowano między innymi na zmodernizowanym niedawno Dworcu Zachodnim w Warszawie! Całkowita powierzchnia instalacji wynosi 12 tys. m2, co zgodnie z zapewnieniami producenta, czyni ją jedną z największych instalacji BIPV w Europie.
Technologia opracowana przez ML System wpisuję się w europejską politykę popularyzacji ekologicznych rozwiązań w budownictwie. W Polsce działania te wspiera NCBR, które w ubiegłym roku ogłosiło przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Zgodnie z założeniami projektu, Centrum zamierza opracować technologię projektowania oraz budowania tanich w utrzymaniu, modułowych budynków jedno- i wielorodzinnych w ciągu najbliższych trzech lat.