
W obliczu perspektywy neutralności klimatycznej naukowcy realizują kolejne eksperymenty w poszukiwaniu nowych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Rośliny, jako organizmy stosujące fotosyntezę do produkcji energii metabolicznej, od wielu lat pozostają obiektem obserwacji i badań.
Zespół z Central Tuber Crops Research Institute (CTCRI), w indyjskim stanie Kerala, opracował nowe, innowacyjne rozwiązanie z użyciem liści tapioki. Jednostka działająca w ramach Indyjskiej Rady ds. Badań Rolniczych (ICAR) stworzyła koncepcję opartą na skutkach ubocznych produkcji biopestycydów. Odpady z mechanicznej ekstrakcji molekuł owadobójczych z liści tapioki, poddane zostały metanogenezie, by uzyskać czysty metan. Według wstępnych szacunków, z 7 kilogramów produktu, możliwe jest wygenerowanie nawet 1 kW energii elektrycznej.
Wśród żywych organizmów czerpiących z promieni słonecznych na popularności zyskują glony. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Technologiczny Nanyang w Singapurze, zamknięcie białka alg w kroplach ciekłokrystalicznych może radykalnie zwiększyć ich właściwości w zakresie konwersji energii. Białka te, zwane fikobiliproteinami, są odpowiedzialne za pochłanianie światła w komórkach glonów. W momencie, gdy światło uderza w kroplę o wielkości od 20 do 40 mikronów, zaczyna przemieszczać się po jej zakrzywionych krawędziach co wydłuża czas ekspozycji, a w efekcie zwiększa ilość generowanej energii. Sama metoda jest prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych, co daje szerokie możliwości jej zastosowania.
Jak podkreślają członkowie zespołu badawczego – wydajność sztucznej fotosyntezy, w porównaniu z panelami słonecznymi, jest znacznie niższa. Proces ten jest jednak bardziej zrównoważony, co czyni bioenergetykę jednym z najbardziej obiecujących trendów przyszłości.