
Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych, obecnie nawet 2,3 miliarda ludzi żyje na terenach dotkniętych niedostatkiem wody, a zaledwie 3 proc. światowych zasobów naturalnych stanowi woda słodka i jej ilość wciąż się zmniejsza. Zespół badaczy z Politechniki Śląskiej pracuje jednak nad koncepcją, która może mieć duże znaczenie w walce z kryzysem związanym z wyczerpywaniem się zasobów czystej wody.
FlowChar to dwuletni projekt realizowany przez dr. inż. Agnieszkę Korus i mgr inż. Paulinę Wienchol z Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, przy wsparciu naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz SINTEF Energy Research – renomowanego norweskiego instytutu badawczego. Jego celem jest wypracowanie metody jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, ciepła oraz uzdatnionej wody za pomocą jednej, kompleksowej technologii.
FlowChar opiera się na wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, na przykład z użyciem konwersji termicznej takiej jak zgazowanie biomasy. Obecnie badana jest możliwość połączenia tego systemu z produkcją czystej wody z wody słonawej lub morskiej. Technologia ta może stanowić przełomowe rozwiązanie dla terenów na których podłączenie mediów jest utrudnione. W sektorze rolnictwa, gdzie generuje się znaczne ilości biomasy przy jednoczesnym dużym wykorzystywaniu energii, zastosowanie FlowChar dałoby możliwość zarówno uniezależnienia się od sieci energetycznej i wodociągowej. Projekt został wyłoniony w drodze konkursu NCBR – Small Grant Scheme 2020, finansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego, na projekty badawcze realizowane przez kobiety naukowców.