
Rosnąca popularność stosowania paneli fotowoltaicznych dla zwiększania efektywności energetycznej budynków oraz redukcji śladu węglowego przedsiębiorstw, powoduje stały rozwój tej technologii. Obecnie, poza standardowymi instalacjami montowanymi m.in. na dachach, powstają wielkopowierzchniowe farmy, czy lokalizowane na zbiornikach wodnych pływające „wyspy”. Ukraińska przedsiębiorczyni działająca w obszarze nowych technologii – Karolina Attspodina, zaproponowała kolejne nowatorskie rozwiązanie, pozwalające na użycie paneli słonecznych, także przez właścicieli mieszkań.
Założony przez nią startup – WeDoSolar, dostarcza pionowe panele słoneczne, które można łatwo zamocować na balkonach. W skład zestawu wchodzi osiem paneli, każdy z nich o wadze około 1 kilograma. Do ich montażu na balustradzie służą specjalne, odporne na warunki atmosferyczne pasy. Instalacja może być podłączona do standardowego gniazdka elektrycznego. Dodatkowo jest zintegrowana z inteligentną aplikację mobilną, pozwalającą użytkownikowi śledzić ilość wygenerowanej energii oraz poziom „zaoszczędzonego” CO2 w czasie rzeczywistym. Zgodnie z informacją podaną przez pomysłodawczynię rozwiązania, system ten może przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd nawet o 25 proc. w skali roku oraz zredukować emisję dwutlenku węgla o 600 kg.
Ponadto, w lipcu tego roku, chiński startup DaZheng Micro-Nano Technologies, potwierdził rozpoczęcie masowej produkcji paneli słonecznych z perowskitu. Ich cechą jest niezwykła giętkość i elastyczność, co pozwala na zastosowanie tego rozwiązania w wielu produktach codziennego użytku m.in. tabletach, smartfonach, czy drukarkach, zapewniając im dodatkowe źródło energii. Roczne moce wytwórcze linii produkcyjnej sięgać mają 10 megawatów i będą sukcesywnie zwiększane w kolejnych latach.