
Zespół polskich badaczy i inżynierów dokonał rewolucji o znaczeniu międzynarodowym. Przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, udało im się uzyskać czystą wodę pitną poprzez przefiltrowanie słonej wody bezpośrednio z Morza Bałtyckiego.
Polski startup Nanoseen opracował technologię odsalania i filtracji wody, która już po dwóch minutach pozwala na uzyskanie płynu zdatnego do picia, pozbawionego 97 proc. soli oraz szkodliwych zanieczyszczeń. Podstawą rozwiązania są nanomembrany wyposażone w otwory o wielkości nawet od 0.1 do 0.8 nm. Ułożone kaskadowo tworzą kształt tuby. Materiał, z którego wykonano filtry jest w pełni biodegradowalny.
Rozwiązanie od Nanoseen nie wymaga również dodatkowego zasilania. Urządzenia wykorzystuje grawitację, co sprawia, że może być onowykorzystywane w każdych warunkach, w dowolnym miejscu. Dodatkowo istnieje możliwość powtórnego użycia wyłapanych w procesie filtracji jonów – np. przy recyklingu litu stosowanego do produkcji baterii litowo-jonowych.
Technologia ta jest unikalna w skali świata, jednak badania nad przefiltrowywaniem słonej wody prowadzone są już od lat. W 2020 roku australijscy naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Monash, wykorzystali do odsalania wody kryształ, umożliwiający uzyskanie wody pitnej w zaledwie 30 minut